نیتروفنول 2و4 (dnp) که به صورت غیرمجاز به عنوان مکمل غذایی و رژیمی بویژه در بدنسازی استفاده می شود، مرگبار و غیرقابل مصرف اعلام شد.
پلیس بین المللی (اینترپل) گزارشی از یک آزمایشگاه های مورد تایید آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ (وادا) در استرالیا درباره وجود این ماده در این کشور دریافت کرده و به همین سبب هشداری جهانی خطاب به 190 کشور صادر شد.

دیوید هومن دبیرکل وادا دراین باره گفته است: ضرورت دارد همه بویژه ورزشکاران از این ماده مرگبار استفاده نکنند، زیرا افزون بر اینکه جزء مکمل های ممنوعه می باشد، خطرناک بودن آن هم آشکار و محرز است.

از سوی دیگر، مسئولان بهداشتی کشور فرانسه اعلام کرده اند که شیوع استفاده از ماده کشنده dnp هشدار دهنده است که باید متوقف شود.

براساس گزارش فنی مشخصات dnp، این ماده که نخستین موارد مرگ قربانیان آن در سال های دهه 1930 تایید و از چرخه مصرف خارج شد، به صورت خام در تکمیل ساخت مواد منفجره استفاده می شود و کاربرد رژیمی و غذایی آن سبب برو ز بیماری شدید دو فرد به علت مصرف آن در فرانسه و انگلیس شده است.

براساس اطلاعات ارائه شده در این هشدار، dnp که به عنوان چربی سوز شهرت یافته، پودری زرد رنگ است که به صورت کپسول، قرص و کرم نیز عرضه می شود.مصرف این محصولات و هر فرآورده دیگر حاوی دی ان پی، تهدید کننده سلامتی انسان است که خطرات آن با توجه به تولیدهای غیرقانونی و همچنین رعایت نشدن حداقل لازمه های استاندارد بهداشتی و وزنی، می تواند مرگبارترین ماده در دسترس باشد، زیرا به علت علاقه جوانان برای بدنسازی سریع و بسیاری از مردم برای کاهش وزن در مدت کوتاه، داروهای حاوی این ماده بویژه نوع ارزان آن نخستین انتخاب خواهد بود.